خانه / اخبار عشایر / برگزاری آیین اختتامیه جشنواره معرفی توانمندی‌های عشایر

برگزاری آیین اختتامیه جشنواره معرفی توانمندی‌های عشایر

آیین اختتامیه جشنواره توانمندی‌های فرهنگی و هنری قبائل عشایر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت برگزار شد.

در دوازدهم فرودین سال 1395

به گزارش خبرگزاری فارس از مرودشت، صبح امروز جشنواره فرهنگی و هنری عشایر که با هدف احیای فرهنگ و سنت اصیل عشایر برای نخستین بار به همت دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت در حالی به کار خود پایان داد که با استقبال مسافران، میهمانان، مردم و طوایف مختلف عشایر مرودشت روبه‌رو شد.

این جشنواره که از لحظه تحویل سال با حضور گروه‌های عشایری از استان‌های فارس، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، کردستان، هرمزگان، لارستان، چهارمحال و بختیاری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت برگزار شد طوایف مختلف عشایری با برپایی نمایشگاه و سیاه‌چادرها ضمن ارائه دستاوردها و صنایع‌دستی خود به معرفی آداب و سنن مناطق عشایرنشین خود پرداختند.

در این جشنواره نمایندگان طوایف و ایل‌های عشایری به اجرای بازی‌های محلی همراه با موسیقی سنتی ساز و نقاره و برنامه‌های شاد برای حاضران پرداختند.

اجرای موسیقی و آیین‌های محلی از جمله برنامه‌هایی بود که توسط گروه‌های مختلفی عشایری همزمان با مراسم پایانی جشنواره برگزار شد.

اختتامیه این جشنواره با حضور گسترده مسئولان محلی و جمع کثیری از مردم مرودشت و همچنین مسافران و میهمانان و گردشگران نوروزی برگزار شد.

بر اساس این گزارش، فارس به لحاظ موقعیت جغرافیایی یکی از استان‌هایی است که عشایر ساکن و کوچ‌رو با طوایف و ایل‌های مختلف در آن سکونت دارند.

عشایر فارس 147 هزار و 790 نفر در قالب 27 هزار و 279 خانوار چهار درصد جمعیت این استان و بیش از 12 درصد جمعیت عشایر کوچنده کشور را تشکیل می‌دهند که به‌جز شغل اصلی دامداری به حرفه صنایع‌دستی شامل قالی، گبه، گلیم و جاجیم‌بافی مشغول هستند.

درباره ی علیرضا عزیزی

همچنین ببینید

عشایر مرودشت

صندوق اعتبارات خرد زنان در منطقه عشایری تنگ آبی مرودشت تشکیل شد

صندوق اعتبارات خرد زنان در منطقه عشایری تنگ آبی مرودشت تشکیل شد به گزارش باصری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *