خانه / اخبار عشایر / برگزاری آیین اختتامیه جشنواره معرفی توانمندی‌های عشایر

برگزاری آیین اختتامیه جشنواره معرفی توانمندی‌های عشایر

آیین اختتامیه جشنواره توانمندی‌های فرهنگی و هنری قبائل عشایر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت برگزار شد.

در دوازدهم فرودین سال 1395

به گزارش خبرگزاری فارس از مرودشت، صبح امروز جشنواره فرهنگی و هنری عشایر که با هدف احیای فرهنگ و سنت اصیل عشایر برای نخستین بار به همت دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت در حالی به کار خود پایان داد که با استقبال مسافران، میهمانان، مردم و طوایف مختلف عشایر مرودشت روبه‌رو شد.

این جشنواره که از لحظه تحویل سال با حضور گروه‌های عشایری از استان‌های فارس، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، کردستان، هرمزگان، لارستان، چهارمحال و بختیاری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت برگزار شد طوایف مختلف عشایری با برپایی نمایشگاه و سیاه‌چادرها ضمن ارائه دستاوردها و صنایع‌دستی خود به معرفی آداب و سنن مناطق عشایرنشین خود پرداختند.

در این جشنواره نمایندگان طوایف و ایل‌های عشایری به اجرای بازی‌های محلی همراه با موسیقی سنتی ساز و نقاره و برنامه‌های شاد برای حاضران پرداختند.

اجرای موسیقی و آیین‌های محلی از جمله برنامه‌هایی بود که توسط گروه‌های مختلفی عشایری همزمان با مراسم پایانی جشنواره برگزار شد.

اختتامیه این جشنواره با حضور گسترده مسئولان محلی و جمع کثیری از مردم مرودشت و همچنین مسافران و میهمانان و گردشگران نوروزی برگزار شد.

بر اساس این گزارش، فارس به لحاظ موقعیت جغرافیایی یکی از استان‌هایی است که عشایر ساکن و کوچ‌رو با طوایف و ایل‌های مختلف در آن سکونت دارند.

عشایر فارس 147 هزار و 790 نفر در قالب 27 هزار و 279 خانوار چهار درصد جمعیت این استان و بیش از 12 درصد جمعیت عشایر کوچنده کشور را تشکیل می‌دهند که به‌جز شغل اصلی دامداری به حرفه صنایع‌دستی شامل قالی، گبه، گلیم و جاجیم‌بافی مشغول هستند.

درباره ی علیرضا عزیزی

همچنین ببینید

ایل باصری

عشایر مرودشت و چادر های ایشان به عنوان کانون های کوچک تولیدی سهم بزرگی در توسعه استانی و ملی دارند

عشایر مرودشت و چادر های ایشان به عنوان کانون های کوچک تولیدی سهم بزرگی در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *