خانه / فرهنگی / منصور بهره بر نقاش معاصر از ایل باصری

منصور بهره بر نقاش معاصر از ایل باصری

منصور بهره بر نقاش معاصر از ایل باصری

به گزارش باصری آنلاین به نقل از موسسه فرهنگی انتشاراتی همارا  منصور بهر ه بر این نقاش معاصر را اینگونه معرفی میکند 

منصور بهره بر در سال ۱۳۴۶ در ایل باصری از عشایر فارس چشم به جهان گشود. زندگی ایلی و قد کشیدن او در میان فرم‌ها و رنگ‌های دستبافته‌های ایلی با آن تنالیته‌های اعجاب‌انگیز و رؤیاهای شبانه با موسیقی، آواز و لالایی‌های مادران ایل، از همان کودکی عشق به هنر و به ویژه نقاشی را در درون او نهادینه کرد. منصوربهره‌بر در مدارس عشایری که ابداع اندیشمند بزرگ زنده‌یاد محمد بهمن‌بیگی بود درس خواند و بیشترین تأثیر را از معلمان عشایری پذیرفت که تلاش و تأکید آنها بر سوادآموزی مبتنی بر هنر و ادبیات و هنرهای تجسمی و نمایشی بود. مجموعه‌ای از عوامل دست به دست هم داد که منصور به سمت هنر و خصوصاً نقاشی گرایش پیدا کند. او پس از دوران دبیرستان در سال ۱۳۶۷در دانشگاه هنر تهران پذیرفته شد و در آنجا به طور آکادمیک در رشته نقاشی تحصیل کرد. فراگیری هنر نقاشی در دانشگاه هنر تهران، ارتباط با اساتید بنام و نقاشان معاصر و پیشینه ذاتی و پشتوانه غنی ذهنی از رنگ و فرم‌های ایلیاتی، از او نقاشی حساس، متعهد و نوگرا ساخت که توانست در نقاشی‌هایش پیوندی عمیق میان نقش‌ها و نگاره‌های کهن به جای مانده از نسل‌های پیشین تمدن ایران‌زمین و هنر نوین و نوگرا ایجاد کند.

 

او حاصل دانش و تجربه‌اش را در قالب دو تابلو به پنجمین دوسالانه نقاشی ایران ارائه کرد که هر دو تابلو او برگزیده و در نمایشگاه موزه هنرهای معاصر در تهران به نمایش درآمدند و تابلو «سرزمین من» او در کتاب دوسالانه به چاپ رسید. آثار منصور در نمایشگاه‌های فردی و گروهی در تهران، شیراز و مرودشت در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفت.

 

او در سال‌های بعد به مجسمه‌سازی روی آورد و به ایجاد نقش‌برجسته‌های باشکوهی در ساختمان‌ها و بناهای بزرگ پرداخت. هم اکنون آثار ارزشمندی بر دیوارهای بناهایی در شیراز و مرودشت از او به یادگار مانده‌است. نوشته‌ها و آثار او در کتابی با عنوان: “رد پای شیرین: نقاشی‌ها، نوشته‌ها و آثار منصور بهره بر” به چاپ رسید و در دو برنامه بزرگداشت او در شیراز و مرودشت رونمایی گردید.

 

منصور در اسفند سال ۱۳۹۲ در حالی که مشغول نقاشی دیواری در یک ساختمان بود از بلندی سقوط کرد و از ناحیه دست راست و هر دو پا دچار شکستگی و جراحات شدید شد و چهار ماه بعد در سحرگاه ۳۰ تیر ۱۳۹۳ بر اثر ایست قلبی دار فانی را وداع گفت.

یادش گرامی باد.

منصور بهره بر ایل باصری

N81308540-5944530

300px-سرزمین_من

C_SiNw9Ih88PRTR5

درباره ی علیرضا عزیزی

همچنین ببینید

ایل باصری

ایل باصری

ایل باصری تصاویری برای ایل باصری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *